Пример за ресурс Книга
Сайт: | Електронно обучение по български език, Факултет по славянски филологии, СУ "Св. Климент Охридски" |
Курс: | Демонстрационен курс - ресурси в Moodle |
Книга: | Пример за ресурс Книга |
Разпечатано от: | Потребител гост |
Дата: | четвъртък, 1 май 2025, 21:05 |
Описание
Книгата е ресурс за представяне на значителен обем текстов материал, който се структурира в глави и подглави и дава възможност за разпечатване както на отделни глави, така и на пълното съдържание. Книгата може да съдържа както текст, така и мултимедийни файлове и е подходяща за показване на големи количества информация, които да бъдат разделени на части. При създаването на книга към нея автоматично се формира блок "Съдържание" с хипервръзки към отделните глави и подглави, както и бутони за навигация в съдържанието на книгата.
Щракнете с мишката върху "Пример за ресурс Книга", за видите съдържанието на книгата.
1. Увод
Настоящата книга съдържа кратко представяне на две дейности в Moodle - Урок и Речник. Всяка глава включва приложение на конкретна дейност, както и възможности и важни настройки (организирани като подглави).
За да преминете към следваща глава, може да използвате блок "Съдържание" или стрелките в долната и горна дясна част на страницата.
2. Дейност "Урок"
Урокът може да се използва за:
- Самоподготовка по дадена тема
- Упражнения по съставен сценарий или симулиране последствията от вземане на различни решения
- Диференцирано изпитване с различни набори (изпитни варианти) от изпитни въпроси, зависещи от отговорите на началните въпроси
2.1. Възможности (Урок)
Дейност Урок дава възможност на преподавателя да предостави учебно съдържание по интересен и гъвкав начин. Преподавателят може да използва Урок, за да създаде разклоняваща се последователност от страници с обяснения или практически инструкции, които предлагат на обучаемите различни пътища и възможности за усвояване на информацията. За повишаване на ангажираността на обучаемите и проверяване на техните знания, преподавателят може да добави различни типове въпроси (въпроси с избираем отговор, въпроси за съпоставяне и въпроси със свободен отговор). В зависимост от посочените отговори и структурата на урока, зададена от преподавателя, обучаемите могат да продължат към следващата страница на урока, да се върнат на предишна страница, или да се отклонят към страници с допълнително съдържание (програмирано обучение).
Урокът може да се оцени с оценка, която се запазва в дневника с оценки.
2.2. Важни настройки (Урок)
- Общи
Първата група (Общи настройки) съдържа наименованието на урока (лекцията, темата), дали да се чете за определено време и ако съдържа въпроси за проверка на усвоените знания, какъв брой отговори да имат те. Тук са включени и начална и крайна дата и могат да бъдат зададени, в случай, че урокът трябва да бъде активен за определен период от време.
- Оценка
Втората група (Оценки) предлага формиране на оценка. Тя може да бъде в точки, шестобална и по скала, зададена от преподавателя.
- Настройки за оценяване
Третата група (Настройки за оценяване) дава възможност за избор на начин на оценяване.
- Управление на протичането
Четвъртата група (Управление на протичането) позволява да се определи колко пъти обучаемият може да отговаря на въпросите в урока (в рамките на едно преглеждане), както и дали да се показва обратна информация (забележка по подразбиране) на обучаемия след отговор на въпросите. Настройките, свързани с въпросите за проверка се пренебрегват в случай, че няма добавени такива. В тази група попадат и настройки, свързани с визуализацията на урока. Например, да има ли меню с навигация за бърз достъп до отделните страници в учебния материал. По подразбиране, в менюто не се показват въпросите за проверка след страниците в урока.
- Изскачащ файл или интернет страница
Тази настройка вада възможност за добавяне на файл или страница в интернет с допълнителна информация или подсказки и се визуализира по време на преглеждането на урока.
- Зависимост от
Шестата група (Зависимост от) позволява задаване на ограничен достъп до урока, т.е достъпът до урока зависи от поведението на обучаемия в друга дейност в курса. Преподавателят може да съставя различни комбинация от "Минути прекарано време", "Завършена" или "Оценка над".
- Обикновени настройки на модула (Видимост) - да се вижда ли урока от обучаемите или да остане скрит за тях до нанасянето на окончателни редакции от преподавателя.
3. Дейност "Речник"
Речникът може да се използва за:
- Колективно съставена банка от дефиниции
- Колекция от бързи “подсказки” за най-добри практики в дадена област
- Списък от факти, които трябва да се запомнят
3.1. Възможности (Речник)
Речникът позволява създаване и поддържане на списък с дефиниции (понятия), както и събиране, организиране и обобщаване на ресурси или информация.
Преподавателят може да позволи качване на файлове към дефинициите в речника. В речника може да се търси или да се преглежда по азбучен ред или по категории, дата или автор. Дефинициите могат да бъдат одобрявани от преподавател, преди да станат видими за всички.
Ако филтърът в курса за автоматично свързване на текстовете с речник е активиран, понятията в страниците на курса, които са обяснени в речника, автоматично се превръщат в хипервръзки към речника.
Преподавателят може да разреши коментари на обучаемите върху дефинициите. Коментарите могат да бъдат оценявани с рейтинг от преподавателите или обучаемите (взаимно оценяване). Рейтингите могат да се обобщават, за да формират крайна оценка.
3.2. Важни настройки (Речник)
- Общи
Първата група (Общи настройки) дава възможност за конфигуриране на речника. Тук може да се се зададе вида на речника (глобален или не) - глобален означава речникът да е достъпен за всички курсове в платформата. При поставяне на отметка всички курсове ще използват дефинициите, въведени в този речник.
Настройките в тази група определят също колко понятия да се визуализират на страница, да има ли дублиращи се записи, дали понятията да са достъпни за редакция от обучаемите и т.н.
Форматът на речника (Формат за показване) е определящ за начина, по който ще се визуализират и подреждат въведените дефиниции. Най-познатия формат е "Прост, речников стил" - изглежда като традиционен речник, авторите на дефинициите не се изписват. Друг интересен формат е "Често задавани въпроси". Той е подходящ при добавяне на важна информация във вид на въпроси и отговори. Останалите формати предлагат показване на имената на авторите или подреждането на дефинициите като списък от хипервръзки.
- Рейтинги
Втората група настройки (Рейтинги) не е задължителна. Тя позволява даване на оценка (рейтинг) на дефинициите от страна на обучаемите. Ако речникът е създаден от група обучаеми, оценяването може да бъде стимулиращо за тях и да даде обратна връзка и за преподавателя. Тези настройки определят как да бъде образувана тази оценка и дали да се ограничи възможността за оценяване в определен период от време.
- Обикновени настройки на модула (Видимост) - да се вижда ли речника от обучаемите или да остане скрит за тях до нанасянето на окончателни редакции от преподавателя.
4. Заключение
Обучаемите могат да четат книгата в курса, но ако преподавателят позволи, те могат и да я разпечатат на хартия.
В блок "Настройки", в дясната част на страницата има хоипервръзки "Разпечатване на книгата" и "Разпечатване на тази глава от книгата".
След щракване върху една от хипервръзките, се отваря нов прозорец със съдържанието на книгата или избрана глава, в удобен за печатане вид. За съжаление няма отделен бутон, използва се меню File -> Print браузера.
---------------------------------------------------
В книгата са включени само две дейности (Урок и Речник), с цел да се демонстрират организацията на учебния материал, възможностите за навигация, преглед и разпечатване на книгата.
С ресурс Книга е възможно представянето на много по-голям обем информация, илюстративен, видео и аудио материал.