Практикум по писане

Stránky: Електронно обучение по български език, Факултет по славянски филологии, СУ "Св. Климент Охридски"
Kurz: Системно-езиково и комуникативно-прагматическо образование по български език
Kniha: Практикум по писане
Vytiskl(a): Потребител гост
Datum: Thursday, 1. May 2025, 19.14

Popis

Практикумът включва информация за същността на писането, етапите, оценяването на написаното с цел формирането на умения за създаване на писмен текст у учениците.

1. Същност на писането

Първото занятие - Какво представлява писането - съдържаше следните ключови моменти:

  1. Същност на процеса писане - като откривателство, като начин на общуване, като начин на учене, като средство за личностна изява.
  2. Същност на речевата ситуация при писане; анализ на компонентите:

                        а) тема на бъдещия текст;

                        б) читател на текста;

                        в) основна функция на текста;

                        г) допълнителни изисквания: за колко време да бъде написан текстът и в какъв обем; с предварителна /без предварителна подготовка

  1. Етапи при писането:

            а) анализиране на: темата, функциите, адресата на текста;

            б) планиране : събиране на идеи за бъдещия текст,  групиране и систематизиране на предпочетените идеи; оформяне на теза (работна или пробна и окончателна); подготвяне на план-тезис; набелязване на композиционни варианти за съчинението;

         в) реализация: писане на първа и втора чернова (със и без помощни материали); разгръщане на набелязаните микротеми в абзаци и в микротекстове; разполагане и свързване на микротекстовете и на абзаците; избор на композиционен вариант за текста;

            г) контрол: критическо четене, оценка и самооценка на текста, редактиране и коригиране

         4. Понятие за осведомяващо и убеждаващо писане. Алгоритъм за разпознаване на двата вида писане; анализ на примерни текстове; рецептивни упражнения върху самостоятелно подбрани от учениците текстове. 

         Второ занятие - Какво представлява съчинението.

         1. Разлика между съчинение и преразказ.

            2. Особености на съчинението като учебен и неучебен жанр.

3.Видове съчинения според: степен на оригиналност; функции на текста; други показатели като обем на текста и време за написването му. Бяха коментирани названията: есе, тема, доклад, литературноинтерпретативно съчинение и т.н. и беше направен анализ на изходни текстове.

 процес на обучение

1.1. Определяне на темата

Успоредно с поднасянето на информацията се осъществяваше нейното прилагане в работата над собственото съчинение върху избраната вече тема. С други думи, учениците се обучаваха, като действаха, а не се обучаваха, за да действат.

         На седмокласниците беше предложен следният списък от формулировки за теми (по избор) на бъдещи съчинения. Учениците пожелаха да формулират и свои предложения. Техните предложения също бяха включени в списъка.

         "Срещу екологичното разрушение", "Платеното образование", "Порнографията и учениците", "Видеото и децата", "Спорт и пари", "Ах, това четене", " Милосърдието - сила и слабост", "Родители и деца", "Младите и музиката", "Младите и… фолклорът", "Улицата", "Разбираме ли се", "Утрешното образование", "Рискът да бъдеш различен", "Има ли нужда от вяра", "В търсене на истината за себе си", "Кой съм аз", "Аз и другите", "Нека бъдем по-търпеливи", "Силата на дребното", "Какво означава човек да се усъвършенства", "Какво обединява хората според мен", "Какво разединява хората според мен", "Какво значи да се чувстваш свободен", "Какво мразя", " Добро, доброта, добродушие", "Умеем ли да обичаме", "Нашите грешки","Как понасяте чуждия успех", " Как приемате критиката", "Чувствата - наши приятели или врагове", "Тази стара и нова магия киното", "Човекът - загадка на вселената", "Моята биография след десет години", "Кога човек ще престане да бъде лош", "Как да се борим срещу грубостта", "Има ли живот след смъртта ", " "Познаваме ли Слънчевата система", "Ако нямаме пари, то пък имаме мечти", "Родители, не се плашете от пубертета на децата си ", Защо има насилие","Изкуството да критикуваш", "Как да спрем замърсяването на въздуха", "Умеете ли да убеждавате, без да заповядвате", "Какво искам от другите и какво искам от себе си", "Библиотека или видеотека - изберете сами", "Как да влияем на хората" и др.

         Занятието включваше следните моменти:

         1. Как се ориентираме за обхвата на темата. Бяха изяснени отношенията между понятията тематика - тема - заглавие . Напр. тематика - отношения между хората; тема - Аз и другите; стеснена тема- Как да се усъвършенстваме, дори ако нямаме дарби"; заглавие - "И "средният" човек блести в обществото". Или друг пример: тематика - "Неизвестно за известното"; тема-"Чесънът"; заглавие - "Растение с луковица и скилидки".

     тематика                      тема                             
заглавие

1.2. Как събираме идеи за съчинението

Как събираме идеи за съчинението:

                        а) от записки в дневник, който се води системно;

                        б) от записки в джобно тефтерче, където се отбелязват хрумвания;

                   в) чрез свободно писане - насочено (по дадена тема, с  определено речево намерение) или ненасочено писане.  Изразява се  в записването на речева импровизация в рамките на десет-петнадесет минути, без да се оценява и редактира написаното, като основният стремеж е да се съхрани потокът на мисълта. От написаното се избират онези идеи, които са функционално адекватни на комуникативната ситуация при писането на съчинението;

                   г) мозъчна атака - записват се думи и словосъчетания, хрумнали във връзка със зададената тема;

                        д) асоциативна мрежа (семантична мрежа) - записва се в кръгче ключовата дума/ израз, а после със стрелкички и кръгчета се проследяват връзките й с други думи/ изрази, които ще намерят място в текста.

                   е) задаване на журналистически въпроси ( т.нар. интервю) - къде, кога, как, защо - отнесени към зададената тема, за да се детайлира информацията;

                        ж) четене на литература по темата